*
יחד, מין, מיניות, ויחסי מיןרוצים לדעת עוד שאלות ותשובות עכשיו תורכם ?הידעת תגידו אתם ?מה העניין  
  
     


התבגרות - התבגרות מינית


צמיחה מואצת של הגוף

אנחנו גדלים מיום היוולדנו .סיום צמיחתנו הגופני נע בטווח גילים שונה ובנות בגיל ההתבגרות: א. קצב הצמיחה מואץ ב. בנות מקדימות לגדול מבחינה גופנית ומסיימות את צמיחתן הגופנית מוקדם מהבנים. טווח הגילים אצל הבנות נע בין 16-8 ואצל הבנים - בין 10-20 לאחר קבלת הווסת יש האטה דרסטית בצמיחה עד להפסקת הצמיחה בכלל. הגובה הסופי אינו תלוי בגיל התחלת ההאצה. הגובה הסופי של נער ונערה קשור לגובה בו התחילו את האצת צמיחתם. גדילת עצמות הגפיים - נעשית בקצב מהיר יותר, והן בולטות באורכן כיוון שהן מקדימות לגדול הן יוצרות חוסר פרופורציה של הגוף וגורמות ל'גולמנות' של המתבגר. לעתים התפתחות השלד מהירה יותר מהתפתחות האיברים הפנימיים (לב ,ריאות) יש לכן ,להתחשב בכך ולהימנע ממאמץ-יתר. להבדלים בגובה בין בנים ובנות ובתוך קבוצת המין יש גם השפעה פסיכולוגית וחברתית.
לראש העמוד


צמיחת שערות

תופעת שיער באזור הערווה ובבתי השחי, אצל בנות ובנים, מבשר בדרך כלל את תחילת גיל ההתבגרות. בשלבים מתקדמים יותר של ההתבגרות, מופיעות שערות בפנים, ובמידת-מה גם בגפיים ובגוו. לעתים שונה צבע השער על הראש מצבעו במקומות האחרים על הגוף. צמיחת שיער באזורי הגוף מאפיינת את הבנים, אך מצויה גם אצל חלק מהבנות. שיער הגוף צומח בשל פעולת ההורמונים הזכריים, לכן יש התייחסות חברתית שונה לשער-גוף של בנים מזו של הבנות: שיער הפנים והגוף נתפש כסמל לגבריות אצל הבנים, וכפגם אסתטי אצל הבנות. בנות עשויות לפתח דימוי-גוף נמוך, להסתגר ולהימנע מיצירת קשר עם בנים, בשל שיער-יתר על פניהן או על גופן. בטיפול תרופתי-קוסמטי מקצועי, ניתן להעלים או לטשטש את התופעה (אך ראוי להדגיש שטיפול חובבני עלול לגרום נזקים חמורים). לראש העמוד

התפתחות השדיים

התפתחות השדיים היא אחד מסימני המין המשניים. בהשפעת פעולת ההורמונים הנשיים, מתפתחות בלוטות-החלב ורקמות-השומן העוטפות אותן. תפקידן הביולוגי הוא לייצר מן המזון המומס בדם האם - חלב לתינוק. בלוטות-החלב פועלות רק אחרי הלידה. בראשית התפתחות השדיים חשים, לעתים, כאבים קלים שחולפים תוך חודשים אחדים. צורת השדיים איננה בהכרח סימטרית - שד אחד עשוי להקדים להתפתח ולהיות גדול מעט מן השני, אולם ההבדלים בדרך-כלל קטנים ואינם ניכרים. לגודל השדיים ולצורתן אין כל השפעה על יכולת ייצור החלב. אבל יש התייחסות חברתית לשדיים, כגורם אירוטי ונשי מעבר לתפקידן הביולוגי. בנות ששדיהן מקדימים להתפתח, זוכות ליחס דו-ערכי של בני-גילן: הן מהוות מוקד לסקרנות ולקנאה על נשיותן, וגם לנגיעות ולגלוג של הבנים. לכן המקדימות עלולות לפתח רגש דו-ערכי למצבן; בנות בעלות שדיים קטנות או גדולות מן הממוצע, מפתחות, על-פי-רוב דימוי-גוף שלילי. מרבית הבנים המתבגרים חשים בכאבים ובצמיחה של גוש באזור הפטמות, דבר שגורם להם מבוכה. תופעה זו נעלמת בדרך-כלל תוך 6 עד 8 חודשים.
לראש העמוד

וסת (מחזור חודשי)

זוהי הפרשה רירית-דמית מן הרחם, אשר מתרחשת בקביעות אצל האישה. היא נובעת מכלי הדם המצויים ברירית הרחם ומתבקעים עם נשירתה של רירית זו. סימנים מקדימים להופעת הווסת הראשונה: הופעת שיער ערווה ושיער בבית השחי; התפתחות השדיים הופעת הפרשה לבנבנה מן הנרתיק. כשנה לערך מהופעת ההפרשה יש להניח שתופיע הווסת הראשונה.
מתי מופיעה הווסת הראשונה? הווסת הראשונה מופיעה בדרך-כלל בין הגילים 10-16 שנה. הגיל הממוצע בו מקבלות הנערות וסת הוא 12-13 שנה. יש המקדימות אף מגיל 10 ויש המקבלות לראשונה וסת רק בגיל 16 ואף לאחריו. בת אשר הגיעה לגיל 16 ומוטרדת מאי קבלת הווסת יכולה לפנות לרופא. טווח הגילים הגדול נובע מהבדלים בקצב הבשלות המינית ובהתפתחות הגופנית של בני האדם.
משך הווסת: הווסת נמשכת 3-5 ימים בממוצע, אולם גם יתכנו משכי זמן קצרים יותר או ארוכים יותר והם בגדר התקין והנורמלי. תדירות הופעת הווסת: משך הזמן שבין תחילת הווסת האחת ועד תחילת הווסת הבאה הוא כחודש ימים, כשהממוצע הסטטיסטי נע בין 28-30 יום. אולם הטווח של מחזורים שהם מוגדרים כתקינים עשוי להיות גם רחב יותר. תדירות הופעת הווסת היא אינדבידואלית ונתונה לתנודות אף אצל אותה אישה עצמה. אי סדירות בהופעת הווסת אופיינית לנערות בשנתיים הראשונות לקבלת הווסת. אי סדירות זו חולפת בדרך כלל במשך הזמן. נערה אשר הופעת הווסת אינה סדירה אצלה גם אחרי שנתיים מאז הופעת הווסת הראשונה והיא מוטרדת מכך יכולה לפנות לרופא.
כמות הדם המופרש במשך תקופת הווסת: כמות הדם שונה מאישה לאישה. הכמות הממוצעת היא על פי רוב 30-50 סמ'ק. דימום זה אינו פוגע בבריאות האישה.
גיל הפסקת הווסת: משך קיום הווסת בחיי האישה הוא כ-35-30 שנה מאז קבלת הווסת הראשונה. אצל חלק ניכר מהנשים נפסקת הווסת בגיל 55-45 גם גיל הפסקת הווסת הנו אינדיווידואלי.
סימנים מקדימים להופעת הווסת: הווסת מופיעה באופן מחזורי. יש נערות אשר הופעת כל וסת אצלן מלווה בסימני מקדימים שעשויים לגרום לאי-נוחות מסוימת. סימנים אלה מתבטאים בתחושות גופניות שונות הנובעות על-פי-רוב מהשינויים ההורמונליים החלים בגוף האישה - נערה בעת מחזור הווסת. תחושות אלו עשויות להיות: 1. רגישות-יתר בשדיים - ההורמונים הגורמים להופעת הווסת גורמים לחלק מהנשים לאגירת נוזלים, תופעה שעלולה לגרום לרגישות בשדיים. מניעה או צמצום התופעה יכולות להיעשות על-ידי הקטנת כמות המלח במזון כשבוע לפני קבלת הווסת; אמצעי זה נמצא יעיל בצמצום התופעה. 2. כאבי גב - יכולים גם הם להופיע. איך נמנעים מהתופעה? על-ידי פעילות גופנית קבועה שיכולה להפחית את עצמת הכאב. 3. כאבי ראש - שעלולים לנבוע ממתחים או משינויים הורמונליים הגורמים לאגירת מים לפני הופעת הווסת או במשכה. 4. מצבי-רוח - עצבנות - לפעמים השינוי שבכמות ההורמונים המפקחים על מחזור הווסת אחראי לשינויים במצבי-הרוח. יש נשים המבחינות בשינויים אלה יותר מאשר אחרות. מה ניתן לעשות ? לשמור על הרגלי בריאות נכונים ,כמו מנוחה ופעילות גופנית. הקפדה על תזונה נכונה יכולה לשפר את ההרגשה.
כאבי וסת: אצל חלק מהנשים-נערות מלווה הופעת הווסת בכאבים. כאבים אלה נובעים מהתכווצות שרירי הרחם. כאבי הווסת מקבילים להתכווצויות בכל מקום אחר בגוף. השריר מתכווץ חזק מדי ומהר מדי כשהוא מקבל את זרימת הדם ולכן הוא מייצר כאב. הרגלי בריאות פשוטים כמו יציבה נכונה, תרגילים, תזונה מאוזנת ופעולת מעיים תקינה וסדירה חיוניים למניעת כאבי וסת. במצב בו הכאבים גורמים לשינויים באורח החיים - יש להתייעץ עם רופא.
גורמים המשפיעים על הווסת: גורמים שונים יכולים להשפיע על מועד הווסת הראשונה, על סדירות או אי-סדירות הופעת הווסת על משך זמן הופעת הווסת וכן על כמות הדם המופרשת. פעילות גופנית מאומצת, כמו השתתפות סדירה בפעילות ספורט תחרותית, יכולה לגרום לעיכוב זמני בקבלת הווסת הראשונה.
מתח נפשי: שינויים קיצוניים במעבר מאקלים לאקלים, דיאטות חריפות וירידה מהירה וקיצונית במשקל עשויים לגרום להפסקת הווסת לתקופות ארוכות. נשים דלות משקל במיוחד או בעלות משקל עודף במיוחד יכולות לפתח אי- סדירות בהופעת הווסת; הפרעות בתפקוד בלוטת התריס גם הן עלולות לגרום להפסקת הווסת מעת לעת.
הקשר בין וסת להריון: עם הכניסה להריון נפסקת הווסת עד לכ-40 יום לאחר הלידה. יש נשים מיניקות שאצלן מתחדשת הווסת לאחר תקופה ממושכת הרבה יותר.
לראש העמוד

קרי לילה

קרי לילה הוא תופעה של פליטת זרע מהגוף תוך כדי שינה. התופעה נקראת גם 'חלום רטוב' או 'שפיך' בפי הילדים. התופעה היא טבעית ונורמלית.
סימנים מקדימים קרי לילה יכול להופיע לאחר שהאשכים החלו לייצר תאי זרע, וכבר החלו להופיע חלק מהשינויים הגופניים האופייניים לגיל ההתבגרות כמו: 1. גדילה של הפין והאשכים 2. תשעורת - הופעת שיער הערווה ובית השחי 3. צמיחה - מואצת לגובה.
כיצד יודעים שהיה קרי לילה? מתעוררים ומגלים שהתחתונים רטובים ודביקים.
איזה גיל מופיע קרי הלילה? התופעה מופיעה ,בדרך-כלל ,בין הגילים 10- 16 שנה. הגיל הממוצע בו מופיע קרי לילה הוא 13-14.
כמה זמן נמשך קרי לילה? ההתרחשות עצמה אורכת שניות ספורות.
מהי תדירות תופעת קרי הלילה? אין כל חוקיות הנוגעת לתדירות התופעה. יש נערים אשר קרי לילה מתרחש אצלם לעתים תכופות, אפילו לילה אחר לילה, ויש נערים שמעולם לא חוו את התופעה. תדירות התרחשות קרי לילה היא אינדיווידואלית ויכולה להשתנות גם אצל אותו נער במצבים שונים. נער יכול להגיע לבגרות מינית גם אם מעולם לא חווה קרי לילה. מכאן שקיום התופעה אינו מהווה תנאי לבגרות מינית.
כמה זרע 'נפלט' בכל התרחשות כזאת? כמות 'הזרע' זהה לזו הנפלטת בשעת אוננות או קיום יחסי מין. החומר מורכב מזרעים ומנוזל הזרע, בכמות של כפית לערך. מספר הזרעים הנפלטים בכל פעם נע בין 500-300 מיליון זרעים.
עד איזה גיל מתרחשת התופעה? קרי לילה אופייני לנערים מתבגרים. התופעה הולכת ופוחתת ככל שמתרחקים מגיל ההתבגרות. גורמים המשפיעים על קיום קרי לילה: היות וקרי לילה הוא תופעה שאינה נשלטת, המתרחשת בעקבות חלומות אירוטיים שיוצרים גירויים מיניים, או כתוצאה מחיכוך בכלי המיטה.
איך צריך נער שחווה קרי לילה להתנהג? התופעה טבעית ולכן אין שום סיבה להתנהג באופן שונה מהרגיל. את הלבנים הרטובים אפשר לכבס. אין מקום להתבייש או להסתיר את התופעה, ואפשר לשתף גם את ההורים בחוויה.
לראש העמוד


מתוך 'להתבגר ולהתגבר', מאת רחל בונה, שרה שטורם ואלה בר- גיא, הוצאת משרד החינוך והתרבות, השירות הפסיכולוגי היעוצי, היחידה לחינוך לחיי משפחה וחינוך מיני.

חזרה

 
 
שואלים את המומחים
...רוצים לדעת על
איידס
המומלצים
משולחנה של הוועדה
לגזור ולשמור
סנונית עמוד ראשי מפת האתר על האתר כתבו אלינו יחד מיניות ויחסיםל - דף הראשי